فرهنگ کنونی

لە کتێبی:
فەرهەنگا کۆما کوردییا کورمانجی
بەرهەمی:
انجمن کردی کرمانجی
 2 خولەک  857 بینین

ایده گردآوری کلمات کردی کرمانجی به صورت یک فرهنگ لغت چند سال پیش به ذهنمان رسید. آن را با دوستان در کلاس کردی کرمانجی در جامعه کردهای مقیم مرکز ( تهران ) مطرح کردیم و از آن استقبال شد. با همکاری صمیمانه کار را بر حسب حروف تقسیم کردیم و گاهی نیز چند نفر روی یک حرف کار کردند. کلمات تکراری نیز زیاد بودند. به تدریج فرهنگ مورد نظرمان به این مرحله رسید که البته کاستی های زیادی دارد. این صرفا آغاز کار است.

در این فرهنگ تلاش شده تا بیشتر از واژه‌هایی استفاده گردد که در رسانه ها، مطبوعات و به ویژه اینترنت کاربرد دارند . دوستان گرداورنده این فرهنگ از مناطق مختلف کرمانج نشین و حتی سوران نشین هستند و تا حد امکان از واژه های تمام مناطق استفاده شده است. گاهی بعضی واژه ها ممکن است به بیش از یک صورت نوشته شده باشد و ما سعی کرده ایم همه حالت ها را حفظ اسامی گردآورندگان این فرهنگ لغت به ترتیب میزان مشارکت و تعداد کلماتی است که جمع آوری کرده اند . ما این کار را ادامه خواهیم داد تا ضمن تلاش برای رفع کاستی های حتمی. هم کیفیت کار را افزایش دهیم و هم تعداد واژه ها را برای چاپ های بعدی افزایش دهیم تا به یک فرهنگ جامع تبدیل گردد .

در اینجا لازم است از همه دوستانی که به هر نحوی مارا در کار این فرهنک باری کرده اند به ویژه آقای احمد محمدزاده سپاسگزاری کنیم . شما بزرگواران نیز می توانید هر گونه همکاری یا انتقاد و پیشنهادات خود را از طریق ایمیل komakurmanci@yahoo.com با ما مطرح کنید.

Koma Kurdîya Kurmancî

انجمن کردی کرمانجی